Wielkość i rodzaj matrycy laptopa

Wielkość matrycy jest uzależniona od przeznaczenia naszego laptopa. W zależności od tego czy ma to być komputer używany w domu czy też typowe urządzenie z którego korzystamy podczas różnego rodzaju wyjazdów wielkość wyświetlacza będzie różna.

Laptop który większość czasu będzie znajdował się w domu na biurku nie musi być małych rozmiarów. Fakt, że nie będzie on często przenoszony umożliwia nam zakup urządzenia o dużej przekątnej. Praca na większym laptopie jest wygodniejsza. Mamy wtedy bowiem dostęp do pełnowymiarowej klawiatury i nie musimy się uważnie wpatrywać w niewielki ekran aby cokolwiek zobaczyć.

Jeśli jednak wiemy, że nasz laptop będzie często używany w pracy, szkole, bądź podczas podróży lepiej zdecydować się na urządzenie wyposażone w mniejszą matrycę. Duża łatwiej jest je wtedy przenieś, ponadto nie zawsze mamy możliwość pracy przy biurku i musimy stawiać laptopa na kolanach, w przypadku dużych urządzeń może okazać się to problemem.

W przypadku wyboru matrycy musimy zwrócić również uwagę na dwa rodzaje powłok, matową i błyszczącą. Powłoka błyszcząca powoduje, że kolory są bardziej wyraźne i żywe. Z drugiej strony jednak w przypadku silnego nasłonecznienia, na ekranie pojawia się mnóstwo odbłysków które znacznie utrudniają korzystanie z komputera. Matryca matowa znacznie lepiej radzi sobie z silnym oświetleniem, niestety jednak kolory nie są tak intensywne, jak w przypadku powłoki glare (matryca błyszcząca)