Wytrzymałość baterii laptopa

Kolejnym parametrem który wpływa na funkcjonalność laptopa jest wytrzymałość jego baterii. Coraz więcej osób używa laptopów w domu, zastępując nimi większe i bardziej energochłonne komputery stacjonarne. Zakładając jednak, że nie korzystamy z laptopa wyłącznie w domu, długość pracy urządzenia na jednym ładowaniu jest czynnikiem bardzo ważnym, nie zawsze bowiem gdy jesteśmy poza domem możemy podłączyć urządzenie do sieci elektrycznej w celu naładowania baterii.

Na długość pracy laptopa odłączonego od ładowarki wpływa kilka czynników. Na pozór nie jest to tylko pojemność baterii, ważne jest również jak dużo energii zużywa nasz laptop. Na ilość energii zużytej przez laptopa wpływa między innymi wielkość matrycy oraz rodzaj zamontowanych podzespołów.

Wraz ze wzrostem przekątne wyświetlacza w laptopie zwiększa się jego pobór mocy. Logiczne jest to, że im większy obraz musi być wyświetlany,  tym większe zużycie energii to za sobą niesie. Podobna sytuacja ma miejsce gdy w urządzeniu znajdują się potężne podzespoły. Większy procesor oraz silna karta graficzna zużywają wiele więcej energii niż przeciętne podzespoły. Ponadto pracy komputera towarzyszy wydzielanie się ciepła, które również musi zostać odprowadzone za pomocą wentylatorów oraz radiatorów.

W zależności od wielkości laptopa i wykorzystanych do jego budowy podzespołów czas pracy może wynosić od 1 godziny nawet do 6 godzin w przypadku niewielkich netbooków.